W ramach tegorocznych obchodów w dniach 06.03.2024r. – 08.03.2024r. nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach online przygotowanych przez różnych specjalistów z zakresu komunikacji kryzysowej i promocyjnej, ds. aktywizacji dzieci i młodzieży w Dziale Profilaktyki Cyberzagrożeń czy ds. projektów edukacyjnych w Zespole Popularyzacji Bezpiecznego Korzystania z Cyberprzestrzeni.
Pierwszego dnia młodzież dowiedziała się, czym jest dezinformacja i czemu jest groźna. Poznali też techniki dezinformacji takie jak deepfake czy dowód anegdotyczny. Oprócz teorii, było także sporo praktyki na przykład jak rozpoznawać fałszywe informacje i jak się przed nimi bronić.
W kolejnym dniu przybliżono uczniom temat cyfrowego dobrostanu oraz przedstawiono strategię umożliwiającą utrzymanie zdrowej równowagi pomiędzy korzystaniem z urządzeń ekranowych a realnym życiem. Podczas rozmów skupiono się na zjawisku uzależnienia od urządzeń ekranowych, a także omówiono, jak można dostosować ustawienia swojego smartfona, aby prowadzić bardziej zdrowy tryb życia.
Ostatniego dnia młodzi ludzie dowiedzieli się, jaki ślad zostawiamy, podejmując różne aktywności online – od działalności w mediach społecznościowych, korzystania z aplikacji przez granie po robienie zdjęć. Prelegent podzielił się wskazówkami, jak działać w Internecie, żeby móc czuć się w nim bezpiecznie i aby sobie nie zaszkodzić w przyszłości. Przedstawił też, jak zarządzać swoim cyfrowym śladem i jak zadbać o swoją prywatność w sieci.
Podczas całych obchodów chętni uczniowie aktywnie brali udział w grze CYBERGUARD, która pozwoliła w przystępny i ciekawy sposób sprawdzić swoją wiedzę o świecie wirtualnym.