Kształcimy młodzież od ponad 75 lat.

Aktualności

Pomóż innym wygrać życie. Obchody Dnia Patrona

15 marca 2018 r., już po raz dwunasty, świętowaliśmy Dzień Patrona naszej szkoły. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów brzmiało „Pomóż innym wygrać życie”.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Patrona, której przewodniczył, reprezentujący abpa metropolitę poznańskiego Stanisława Gądeckiego, ks. dr Rafał Pajszczyk z Sądu Metropolitalnego. W swojej pięknej homilii podkreślił, że Kazimierz Hołoga jest wspaniałym wzorem do naśladowania, ponieważ, wśród wielu zalet, posiadał cnotę bezinteresowności. Ratując ludzkie życie, poświęcając się dla swoich pacjentów, nie zastanawiał się, co z tego będzie miał, jakie korzyści osiągnie. Pragnął jedynie pomagać potrzebującym, nawet kosztem własnego dobra. Źródłem takiej postawy był jego stosunek do Boga. Mówca zachęcał wszystkich, którzy podziwiają doktora Hołogę, aby naśladowali jego bezinteresowność. Przypomniał także zgromadzonym, że mają prawo do kultu prywatnego (to znaczy prywatne osoby mogą żywić nabożeństwo do doktora Hołogi, zwracać się do niego w trudnych sprawach). Podczas mszy św. pamiętaliśmy także o naszym koledze Sebastianie Adamczaku, który zginął tragicznie w wypadku.

Druga część obchodów odbyła się w sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury. Po wystąpieniu Dyrektor Elżbiety Helwig, która powitała zebranych i przedstawiła Gościa Honorowego oraz reprezentowaną przez niego fundację, głos zabrali starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki oraz Tadeusz Waczyński z Kuratorium Oświaty, dyrektor Delegatury w Lesznie. Obaj wyrazili uznanie dla pracy szkoły, odwołującej się w swoich działaniach do sylwetki Patrona. Dyrektor Waczyński podkreślił również zasługi dyrektor Elżbiety Helwing, która już 28 lat wzorowo kieruje placówką. Po ślubowaniu uczniów klas pierwszych i przekazaniu sztandaru, grupa uczniów w ciekawy sposób przedstawiła życie i dokonania Kazimierza Hołogi.

Następnie powitaliśmy Gościa Honorowego. Psycholog i psychoonkolog Małgorzata Ciszewska-Korona jest członkiem zarządu Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj życie!, doskonale znanej w Polsce organizacji, która pomaga chorym na raka, zwłaszcza  kobietom. Fundacja skuteczne walczy o zmianę myślenia o chorobie nowotworowej i pokazuje, że rak nie musi oznaczać wyroku śmierci – można go pokonać lub żyć z nim jako chorobą przewlekłą przez wiele lat. Działacze Rak’n’Roll codziennie udowadniają chorym, że nowotwór nie musi odbierać im radości życia i atrakcyjnego wyglądu. Pomagają  przetrwać godnie trudny czas walki z chorobą, zaspokajając różnorodne potrzeby pacjentów i ich bliskich. Działań Fundacji jest bardzo wiele, na przykład: zbiórka pieniędzy na leczenie nierefundowane, opieka nad „Boskimi Matkami”, czyli chorymi na nowotwór kobietami w ciąży, wsparcie psychologiczne czy remonty poczekalni w poradniach onkologicznych. Najbardziej znana jest akcja Daj włos!, polegająca na przekazywaniu naturalnych włosów na peruki dla kobiet przechodzących chemioterapię. Fundacja udziela także wsparcia osobom, które pokonały chorobę, ale cały czas żyją w traumie, którą można porównać do zespołu stresu pourazowego u żołnierzy. Małgorzata Ciszewska-Korona opowiadała także o założycielce Rak’n’Roll – Magdzie Prokopowicz. W swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreślała jak ważna jest profilaktyka i kontrolowanie swojego organizmu. Nie ukrywała, że swojej pracy wykorzystuje także osobiste doświadczenia – sama dwukrotnie wygrała walkę z rakiem, a nowotwór zabrał jej ukochaną  matkę – lekarkę. Rozmowę z Gościem przeprowadziły Sara Przybylak i Aneta Norek, które przekazały także Fundacji dar od naszej społeczności. Pamiętaliśmy także o podopiecznych poznańskiego Hospicjum Palium. Szefowej wolontariatu w hospicjum – Barbarze Grochal – wręczyliśmy, zgodnie z wieloletnią tradycją, dar dla pacjentów ufundowany przez społeczność szkolną. W rym roku były to kremy przeciwodleżynowe.

Normą stało się promowanie w Dniu Patrona utalentowanych artystycznie uczniów. W tym roku swój dzień miał Kamil Siudej z Technikum Logistycznego uzdolniony muzyk i grafik. Wystąpił w kończącym uroczystości koncercie znanego zespołu ANN, wykonującego alternatywnego rocka. Kamil jest najmłodszym członkiem kapeli, gra na gitarze basowej. Następnie w siedzibie szkoły odbyła się wystawa jego grafik przedstawiających bohaterów kultury masowej, zatytułowana „Znani i lubiani”.