Aktualności
Cottbus i Hornow to miejsca, do których warto wracać…
We wtorek, 22 października 2019 roku, grupa 40 uczniów naszej Szkoły wraz z opiekunami: p. Marzeną Ginter, p. Iwoną Knop, p. Anną Prałat oraz p. Arletą Stachowiak-Szymańską wyruszyła, do położonego na wschodzie kraju, nad rzeką Sprewą – niemieckiego miasta Cottbus. W Świebodzinie, obok Figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, czekała na nas pani przewodnik Jolanta Żeleźniak, od której usłyszeliśmy wiele informacji i ciekawostek na temat interesującego nas regionu.
Pierwszym punktem naszego programu była Fabryka Czekolady „Confiserie Felicitas” w Hornow, gdzie przy kubeczku gorącej czekolady poznaliśmy historię belgijskiego małżeństwa, które jest założycielem tej fabryki, zgłębiliśmy tajemnicę powstawania czekoladowych przysmaków, skosztowaliśmy ich, a także odbyliśmy warsztaty ze zdobienia czekolady. Podekscytowani wyruszyliśmy w dalszą drogę.
Drugim punktem naszej wycieczki było Planetarium im. Jurija Gagarina w Cottbus. W środku, w kopule planetarium, „odbyliśmy” wspaniałą gwiezdną podróż, oglądając astro-show pt. „Z Ziemi do Wszechświata“. Sięga on teorii starożytnych greckich astronomów, aż do czasów dzisiejszych olbrzymich teleskopów. Mogliśmy poszaleć w różnych światach Układu Słonecznego i poczuć dzikość palącego słońca. W spektaklu „Z Ziemi do Wszechświata“ opuściliśmy naszą ojczyznę i przenieśliśmy się do kolorowych miejsc urodzenia i cmentarzy gwiazd. Za Drogą Mleczną czekała nas niewyobrażalna nieskończoność niezliczonych galaktyk. Po drodze dowiedzieliśmy się wielu szczegółów o historii astronomii, wynalezieniu teleskopu oraz nowoczesnych, olbrzymich teleskopach, które pozwalają nam coraz dokładniej poznawać Wszechświat.
Po tej interesującej lekcji astronomii, udaliśmy się do najpiękniejszego ogrodu krajobrazowego Niemiec – zabytkowego Parku Branitz. Hermann Fürst von Pückler polecił stworzyć to arcydzieło sztuki ogrodowej w latach 1846 -1871, a cały zespół parkowy modyfikowany był jeszcze po śmierci Księcia, do około 1888 roku. Mogliśmy tu podziwiać jedyne w Europie piramidy. Większa z nich, pośrodku sztucznie postawionego stawu, obrośnięta winoroślami i północno-amerykańskim winogronem, jest grobowcem Księcia. Park ukazuje się we wszystkich porach roku w pełnej palecie barw. My mogliśmy podziwiać jego piękno w jesiennej, czyli czerwono-brązowej scenerii.
Następnie udaliśmy się do położonego nieopodal parku – największego w Brandenburgii Ogrodu Zoologicznego. Jego historia liczy już ponad 60 lat. Na terenie 25 ha mieszka tu 1200 zwierząt prezentujących 170 gatunków, ze wszystkich zakątków świata. Uczniowie mogli podziwiać tu również: lemury, pingwiny, kozy dziki, itd., a także przypatrzeć się z bliska hodowli ptaków wodnych.
Na koniec wstąpiliśmy jeszcze do centrum handlowego, gdzie zrobiliśmy drobne zakupy. Po tak mile spędzonym czasie, żal było wracać do szarej rzeczywistości, wypełnionej szkolnymi obowiązkami. Niestety czas nieubłaganie płynął. Około godz. 18.30, trochę już zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.
Cały dzień spędzony w Cottbus to jednocześnie mnóstwo sytuacji i możliwości dla uczniów, aby sprawdzić swoje kompetencje językowe w praktyce. Pogoda nam dopisała, było mnóstwo wrażeń, atrakcji, sporo słodyczy, zabawy i radości. W wyśmienitych humorach, bogatsi o nowe życiowe doświadczenia i zdobytą wiedzę, ok. 22.00 wróciliśmy do Nowego Tomyśla. Cottbus i Hornow to z pewnością miejsca, do których zawsze z przyjemnością będziemy powracać.