Niezwykle uroczysty charakter miały tegoroczne obchody Dnia Patrona, które odbyły się 14 marca. Hasłem przewodnim były słowa wieszcza Adama Mickiewicza: Ten jest większy między ludźmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra ich.
Zgodnie z kultywowaną od osiemnastu lat tradycją obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa celebrowana przez pięciu kapłanów. Uczestniczyło w niej liczne grono uczniów, nauczycieli i mieszkańców naszego miasta. Homilię wygłosił ks. prof. Janusz Nawrot, wykładowca Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i postulator procesu beatyfikacyjnego dra Kazimierza Hołogi.
W swoim wystąpieniu gorąco zachęcał młodzież, aby mimo bardzo trudnych czasów, nie poddawała się i nie traciła nadziei, aby – wzorem swojego Patrona – mężnie walczyła z przeciwnościami, które niesie życie. Następnie delegacja zaproszonych Gości, nauczycieli i uczniów udała się na cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty na grobie doktora Hołogi.
Główna część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, uczniowie starszych klas obejrzeli w szkole transmisję na żywo. Po odśpiewaniu hymnu szkoły głos zabrała dyrektor Marzena Ginter, która serdecznie powitała zebranych, wśród których byli: przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych, organizacji społecznych, instytucji kulturalnych oraz członkowie rodziny Hołogów, uczniowie, rodzice i nauczyciele. Nawiązując do hasła obchodów przypomniała, że młody Kazimierz Hołoga w wieku zaledwie 21 lat rozpoczynał czynną służbę wojskową w Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy w Gnieźnie. Następnie, podczas kampanii wrześniowej, służył pomocą rannym w wojskowej kolumnie sanitarnej, później – jako członek Armii Krajowej – narażeniem życia ratował jej członków, a po mobilizacji ofiarnie pełnił funkcję kierownika Szpitala Ewakuacyjnego. Przywołanie przez panią dyrektor licznych związków naszego Patrona z wojskiem było zamierzone, ponieważ w naszej szkole pojawił się w tym roku szkolnym Oddział Przygotowania Wojskowego. Jest to nowy rodzaj klas mundurowych, których uczniowie rozważają związanie swoich dalszych losów z armią. W części teoretycznej program tego oddziału jest realizowany w szkole, a w części praktycznej przez patronacką jednostkę wojskową. Dlatego w tym roku szkolnym podczas Dnia Patrona miały miejsce dwa ślubowania – przedstawicieli wszystkich klas pierwszych oraz kadetów OPW z klasy I TLW, które odebrała dyrektor Marzena Ginter.
Tradycją stały się coroczne szkolne konkursy wiedzy na temat Patrona. W tym roku najlepsze wyniki osiągnęli: Oskar Rogalski z klasy 2 TR 2, Mateusz Jabłoński z klasy 3 W oraz Maja Szwedek z klasy 1 S2. Nagrody – publikacje poświęcone Kazimierzowi Hołodze – wręczyli pani dyrektor i pan Piotr Kościański – organizator konkursu.
Jak co roku gościem naszej społeczności była Pani Barbara Grochal z poznańskiego Towarzystwa Wspierania Chorych i Potrzebujących im. dra Kazimierza Hołogi „Pelikan”, która przekazała bibliotece szkolnej 20 egzemplarzy biografii naszego patrona. Autorem publikacji jest ks. Zbigniew Knop, który oparł się w bardzo dużym stopniu na materiałach zebranych i zarchiwizowanych przez naszą szkołę.
Bardzo ważnym punktem obchodów Dnia Patrona jest spotkanie z Gościem Honorowym. W tym roku nasza społeczność miała zaszczyt poznać nowotomyślanina – pana dra Sebastiana Szurkowskiego, który jest nie tylko znakomitym internistą i lekarzem rodzinnym, ale także pasjonatem historii medycyny. Ponieważ od wielu lat – jako lekarz cywilny – współpracuje z wojskiem (obecnie z Wojskowym Centrum Rekrutacji), postanowił zabrać nas w niezwykłą podróż w czasie. Rozpoczynając od czasów starożytnych, przedstawił jak ogromne zasługi dla wszystkich pacjentów miała i ma medycyna pola walki. W swojej barwnej opowieści, ilustrowanej prezentacją multimedialną, pokazał wiele narzędzi i procedur, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj nowoczesnego leczenia, które stworzono na potrzeby żołnierzy wymagających natychmiastowej pomocy. Pan doktor nawiązał także do ratownictwa medycznego, którym zajmuje się po pracy w przychodni.
Uroczystość zakończył koncert utalentowanych muzycznie uczniów, nad którymi opiekę artystyczną sprawuje pan Tomasz Kasper. Tegoroczne obchody uświetniła także wystawa prac nauczyciela – pana Adama Polańskiego, który od blisko 30 lat zajmuje się czarno-białą fotografią portretową i odnosi na tym polu ogromne sukcesy.