100 rocznica odzyskania niepodległości, mobilizuje do przypomnienia biogramów osób, które przysłużyły się naszej ojczyźnie. Jedną z nich jest osoba Kazimierza Sosnkowskiego.
Kazimierz Sosnkowski urodził się 19 listopada 1885 roku w Warszawie, w zubożałej rodzinie szlacheckiej Józefa i Zofii z Drabińskich. Widząc w Polskiej Partii Socjalistycznej możność zrealizowania idei walki zbrojnej o Polskę, wstąpił do niej w 1905 roku, a lutym następnego roku do Organizacji Bojowej PPS, W 1908 roku utworzył Związek Walki Czynnej, a w 1910 roku Związek Strzelecki, którego był współzałożycielem.
W I Brygadzie Legionów pełnił funkcje szefa sztabu i zastępcy Józefa Piłsudskiego, brał udział we wszystkich walkach brygady. Po ustąpieniu Komendanta przejął dowództwo I Brygady.
W związku z odmową części Legionów Polskich złożenia przysięgi uzależniającej je
od Niemiec został z Piłsudskim aresztowany i przez 15 miesięcy więziony w Gdańsku, Spandau, Wesel i Magdeburgu. Uwolniony po wybuchu rewolucji w Niemczech powrócił do Warszawy i 16 listopada 1918 roku objął dowództwo Okręgu Generalnego Warszawskiego i przeprowadził mobilizację Polskiej Organizacji Wojskowej.
Koordynator i strateg
Od 1919 roku Sosnkowski był wiceministrem spraw wojskowych, a następnie ministrem spraw wojskowych aż do 1923 roku. Zdaniem wielu obserwatorów i współuczestników wydarzeń, stał się wraz z Piłsudskim, głównym architektem pogromu Czerwonej Armii w 1920 roku. W przełomowych miesiącach letnich 1920, jako członek Rady Obrony Państwa, żelazną ręką wdrożył porządek na tyłach cofających się wojsk, wydając ustawę o nadaniu Krzyża Walecznych, ogłoszenie zapowiedzi o wydaniu ustawy gwarantującej żołnierzom nadanie ziemi, wydał rozkaz o przyspieszeniu nadawania orderu Virtuti Militari przez dowódców armii. Wpłynął decydująco w sierpniu 1920 roku na pozostawienie Rządu Polskiego w Warszawie.
W 1921 roku zaangażował się mocno w poparcie III powstania śląskiego. Po zakończeniu działań wojennych przeprowadził demobilizację. Inicjował budowę portu w Gdyni i linii kolejowej na Półwyspie Helskim. Ratował rodzącą się flotę wojenną przed likwidacją.
Akcent opalenicki
10 X 1922 roku generał Sosnkowski został właścicielem Porażyna, natomiast Sielinko od 1923 roku należało do żony i jej synów. Generał wraz z żoną i synami mieś pałacu w Porażynie,
Sosenkowski jako Zwolennik Marszałka, a z drugiej strony żołnierz wierny przysiędze – na wieść o zamachu usiłował zastrzelić się 13 maja 1926 roku. Odratowany, był trzykrotnie operowany w takcie miesięcznego pobytu w szpitalu, nie odzyskał już większego zaufania J. Piłsudskiego. Marszałek trzymał go z dala od siebie, pamiętał jednak o jego pozycji pierwszego po sobie legionisty.
Od 1927 r. powołany został na urząd inspektora armii w Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych. W 1936 roku mianowany został generałem broni. W drugiej dekadzie września 1939 r. otrzymał dowództwo Frontu Południowego.
W Londynie mianowany zastępcą prezydenta Władysława Raczkiewicza, objął stanowisko wicepremiera i ministra stanu. Od 8.07.1943 do 30.O9.1944 był Naczelnym Wodzem.
Był bezkompromisowy w walce o sprawy polskie. Dążył do porozumienia z Rosją, ale na warunkach nie naruszających naszych suwerennych praw. Dnia 1 września 1944 wydał rozkaz nr 19 do żołnierzy Armii Krajowej, w którym zarzucił nie tylko wiarołomstwo zachodnim sprzymierzeńcom ale i potępił postępowanie ZSRR wobec Powstania Warszawskiego.
Na skutek reakcji Churchila zmuszono go do dymisji z zajmowanych stanowisk
Zdymisjonowany w listopadzie 1944 r. wyjechał do Kanady, gdzie zmarł 11.10. 1969 r.
Zgodnie z wolą generała jego prochy powróciły do Polski w 1992 roku gdzie spoczęły w podziemiach katedry św.Jana w Warszawie.
Biogram przygotowali: Weronika Laufer, Patryk Cegielski, Kamil Faberski