Kształcimy młodzież od 50 lat.

Aktualności

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

2 marca 2018

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

3 lutego 2011 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 W dniu 28 lutego 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi wspólnie z Wydziałem Zamiejscowym Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Nowym Tomyślu oddali hołd „Żołnierzom Wyklętym”–  Bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowiec­kiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu .

Toczyli nierówną walkę ze służbami bezpieczeństwa Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, rodzimym Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego i Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Byli wśród nich żołnierze byłej Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, organizacji „Niepodległość” oraz „Wolność i Niezawisłość”, a także wielu innych. Ścigani i prześladowani, prowadzili nierówny bój z komunistycznym zniewoleniem Polski, wierni żołnierskiej przysiędze walki o Polskę niepodległą. W brutalnej, bezpardonowej walce zos­tali jednak pokonani. Pamięć o nich, wbrew komunistycznej propagandzie, która przez wiele lat skazywała ich na zapomnienie, przetrwała.

Od lat prawda i pamięć o oporze społecznym i prowadzonych walkach była zacierana. Żołnierzy podziemia niepodległościowego szkalowano i nazywano bandytami. Dopiero po przełomie 1989 r. było możliwe podjęcie badań . pełne ujawnienie skrywanej do tej pory prawdy historycznej.

 

Gościem specjalnym wydarzenia był  Janusz Niemiec – syn  mjra Antoniego „Żubryda” ps. „Zuch”, dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych. Spotkanie poprowadził oraz oprawę medialną wydarzenia przygotował mgr Piotr Kościański.

Pan Janusz Niemiec, właśc. Janusz Żubryd (ur. 22 października 1941 w Sanoku) to inżynier, specjalista odlewnictwa, działacz społeczny, syn Antoniego i Janiny Żubrydów. Jako dziecko dwukrotnie więziony przez władze komunistyczne, po latach określony jako „najmłodszy więzień Polski Ludowej” ( w wieku 4 i 5 lat ).

Oddział Żubryda był najaktywniejszym polskim zgrupowaniem antykomunistycznej partyzantki w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim. Poparcie udzielane mu przez miejscową ludność dobitnie pokazuje, po czyjej stronie stały wówczas sympatie bieszczadzkich Polaków.

W 2008 roku Janusz Niemiec, syn Antoniego Żubryda ps. „ZUCH” legendarnego dowódcy oddziału NSZ, spotkał mordercę swoich rodziców Jerzego Vaulina, który w 1946 roku zamordował z polecenia UB Antoniego i Janinę Żubryd strzałem w tył głowy. Na pytanie syna Żybrydów, dlaczego zabił mu także matkę, Vaulin odpowiedział: „czy w związku ze śmiercią rodziców otrzymał Pan od państwa odszkodowanie, bo jeśli tak, to powinien Pan być mi wdzięczny i mi podziękować”. Vaulin żył sobie spokojnie do 2015 roku kiedy zmarł. Nigdy nie odpowiedział za swoją zbrodnię, jak sam mówił „nie czuje pokuty, jest to moje największe bojowe przeżycie, zakończone zwycięstwem”.

 

W czasie spotkania ogłoszono kolejny powiatowy konkurs plastyczny „Niezłomni w drodze do Niepodległości Polski”.

 

Informacje o spotkaniu z Januszem Niemcem  synem  mjra Antoniego „Żubryda” ps. „Zuch”, dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych ukazały się na stronach internetowych:

powiatu nowotomyskiego : https://www.facebook.com/556128131091163/photos/pcb.1667001556670476/1667000503337248/?type=3&theater

Instytutu Pamięci Narodowej  w Poznaniu: https://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/48100,Spotkanie-z-synem-majora-Antoniego-Zubryda-p s-Zuch-Nowy-Tomysl-1-marca-2018.html

WSPiA w Nowym Tomyślu:
https://www.facebook.com/wspianowytomysl/?hc_ref=ARRqUXvu7jz5-V1XMwW7hlpaHMOjWYkv2MIzaTHdqM cA94plEhLrOsQW8uBoqK2lgcM

 

Skip to content