Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 rozstrzygnęło konkurs dla uczniów wielkopolskich szkół „Porozmawiajmy o tym jak było – stan wojenny widziany oczyma młodzieży”. 17 stycznia 2017 roku w siedzibie Muzeum przy ulicy św. Marcin 80/82 odbyło się wręczenie nagród.
Na konkurs wpłynęło prawie 50 prac. „Bardzo się cieszę, że aż tyle. Bo temat przecież nie był łatwy” – powiedział w czasie uroczystości Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którego Muzeum Czerwca 1956 jest jednym z oddziałów.
Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie reportażu z osobą żyjącą w czasie stanu wojennego i utrwalenie jej wspomnień. Przy okazji uczniowie pogłębiali swoją wiedzę o stanie wojennym i realiach życia w tym ciężkim dla Polaków czasie. Niektórzy odkryli ciekawe historie z życia swoich rodzin, sąsiadów czy znajomych, inni w postawach patriotycznych znaleźli wzory do naśladowania. Nie należy zapominać, że młodzież, biorąca udział w konkursie nauczyła się korzystać z archiwów i źródeł historycznych, a także poznała co to znaczy forma reportażowa.
Część prac została wykonana indywidualnie, inne zespołowo. Uczniowie zaskoczyli pracowników muzeum ciekawymi filmami, nagraniami, prezentacjami multimedialnymi i maszynopisami. Jednak nie forma pracy była tutaj najważniejsza. Wiele większą rolę odegrała treść, każda praca była wyjątkowa, bo odkrywała losy konkretnego człowieka.
Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach głównych dla młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Z uwagi na wysoki poziom pozostałych prac, jury konkursu zdecydowało się na stworzenie dodatkowej kategorii – „kreatywność”, w której zostały wyróżnione reportaże, odznaczające się wyjątkową pomysłowością.
Trzecie miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych uzyskał Krystian Kraszewski z klasy 4 TL, który opisał swoje spotkanie i rozmowę z Panem Michałem Kasper – emerytowanym nauczycielem naszej szkoły.
Listy z podziękowaniami wręczono również nauczycielom – opiekunem merytorycznym pracy konkursowym Krystiana był Pan Piotr Kościański.
Serdecznie gratulujemy.